bizimle tanışın
MOMENTS TO BE REMEMBERED

Bir düğün günü; aşkın övüldüğü, kurulan yeni aile bağlarının ve dostlukların kutlandığı, her ayrıntısı hayat boyu hayal edilmiş, tekrarı olmayan, eşsiz bir deneyim. Bu nedenle fotoğraf ve video sanatının düğün alanında yarattığı anlamı, herhangi bir başka alanda yarattığından daha derin buluyoruz. Profesyonel bir fotoğrafçı ve ödüllü bir videograf olarak, düğün anıları üretmeye duyduğumuz ortak tutkuyla, fikirlerimizi, becerilerimizi, deneyimlerimizi çiftlerle paylaşmayı hayal ettik ve WILL YOU? Weddings’ i kurduk. Yolculuğumuz devam ediyor ve biz her anından keyif alarak ilerliyoruz.

 

DENİZ & MUSAP

WILL YOU? Weddings’ le çalışmaya karar verdiğiniz andan itibaren, her aşamasını, kurucu ortaklar Deniz ve Musap olarak, bizimle yürüttüğünüz bir süreç başlar. İlk adım; tercihen ofisimizde yüz yüze gerçekleştireceğimiz, bir ön görüşme organize etmektir. Bu görüşme esnasında sizi tanır beklentilerinizi kavrar, organizasyonunuzun detaylarına hakim oluruz. Mesleki deneyimlerimizi sizinle paylaşarak, mükemmel bir düğün günü planlamanıza yardımcı oluruz.

FAQ
sıkça sorulan sorular
Yalnızca düğün fotoğrafları mı çekiyorsunuz?

Düğünlerin yanı sıra çift, aile, editoryal, life style çekimler için de bizimle çalışabilirsiniz.

Yalnızca İstanbul dahilinde mi hizmet veriyorsunuz?

Hayır. İstanbul merkezli bir ekip olmakla birlikte, düğününüz ya da bizimle gerçekleştirmeyi arzu ettiğiniz herhangi bir çekim için Türkiye ve dünyanın her yerine seyahat edebiliriz.

Neden filmle çekiyorsunuz? Film fotoğrafçılığının farkı nedir?

Filmlerin kendilerine özgü, enfes tonları, mükemmel renk derinliği ve büyüleyici dokuları vardır. Buna rağmen dijitale göre oldukça pahalı ve uğraştırıcı bir yöntemdir. Her ne kadar analog dünya, yerini dijital dünyaya bırakmış gibi görünse de esasında biz fotoğrafçıların yaptığı; kullandığımız preset' lerle, dijital sonuçları film karakterine yaklaştırmaya çalışmaktır. Bu doğrultuda, dünyanın en iyi düğün fotoğrafçılarından da aldığımız ilhamla, gerçek film sonuçlarından referans alarak, dijitale yön verme fikrimizi geliştirdik ve uygular hale geldik. Bu sayede dijital fotoğraflarımızdan en iyi performansı alıyoruz. Kısıtlı poz imkanı ve çekilen karenin anında kontrol edilemiyor olmasıyla, film fotoğrafçılığının bizi mükemmeli elde etmeye zorladığını, dolayısıyla fotoğrafçılık becerilerimizi geliştirdiğine inanıyoruz. Hepsinden öte film bizim tutkumuz ve stilimize kazandırdığı masalsı etkiye hayranız.

Bir düğün gününün tamamını filmle mi çekiyorsunuz?

Bizim fotoğrafçılık anlayışımız; hem film hem de dijital çeken fotoğrafçılar için kullanılan 'hybrid photographer' tanımına uyuyor. Filmle çektiğimiz bir pozu, mutlaka dijital de çekerek, garanti altına almış oluyoruz. Film aralığının yetersiz kaldığı; çok yüksek ya da çok düşük ışık koşullarında, dijitalin geniş aralığından faydalanıyoruz. Günün sonunda, filmin geçmişini dijitalin geleceğiyle harmanladığımız, zamansız, zengin bir hikaye elde etmiş oluyoruz.

Video tarzınızı neye göre belirliyorsunuz? Popüler müziklerle, daha eğlenceli ve hareketli videolar yapabilir misiniz?

Video stilimizi belirleme sürecinde, dünyadan en iyi örnekleri detaylı bir şekilde analiz ederek işe koyulduk. Hepsinin ortak özelliği; düğün klibi yerine, günün hikayesini, sinematografik bir yaklaşımla anlatan, düğün filmleri olmalarıydı. Anlattığımız hikayelerin yıllar sonra da o güne ait duyguları aktarmada değişen beğeniler ve gelişen teknolojiye takılmayarak, zamansız olması, bizim için, üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir gereklilik. Bu nedenle bundan yirmi yıl sonra, bugünküyle aynı popülerliğini koruyamayacak müzikler yerine, liriksiz, sinematik besteler seçmeyi tercih ediyoruz. Çekim günü doğal ışıkla oluşturduğumuz kadrajları, düzenleme sürecinde uyguladığımız kurgu tekniklerini, süslü ve dönemsel kamera ya da efekt oyunları yerine, sinemanın değişmez kuralları çerçevesinde belirliyoruz. Ancak her çift eşsiz. Dolayısıyla düğün gününden önce çiftlerimizle bir araya geldiğimiz toplantılarda, onları ve stillerini iyi analiz edip, bu doğrultuda mutlaka bir ön çalışma yapıyoruz. Bu ön çalışma esnasında, romantik ya da eğlenceli, kurgusal ya da doğal, ağır ya da ritmik yaklaşımlardan hangisini benimseyeceğimizi belirleyerek, ilerliyoruz. Tüm bunlara rağmen, stilimiz çerçevesinde, elbette çiftlerimizin arzularına göre müzik seçimi ve kurgu tekniklerinde istisnalar yapmamız mümkün.

Fotoğraf ve videoları ne kadar sürede teslim ediyorsuz? Teslim süreciniz neye göre belirleniyor?

Düzenlenmemiş fotoğrafların tamamı, çiftler arzu ettiği takdirde, çekim gününün akabindeki bir hafta içerisinde teslim edilir. Düzenlenmiş fotoğraf ve videoların teslimi ise 3 ay içinde gerçekleşir.
Çekim ve düzenleme aşamaları aynı ekip tarafından titizlikle gerçekleştirildiğinden, yüksek sezon içerisinde ekibimiz, sırayla hem çekim programını hem de ofis programını bir arada yürütür.
Düzenleme süreci şu şekilde ilerler: Öncelikle tüm gün çekilen dijital fotoğrafların tamamı gözden geçirilerek, kusurlu ya da çok tekrar eden kareler elenir. Geriye kalan tüm dijital fotoğraflar tek tek düzenlenir ve müşteri galerisi ile albüm tasarımı için hazır edilir. Bu süre esnasında gün boyu çekilen tüm filmler de banyo için laboratuvara gönderilmiştir. Banyodan çıkan filmlerin her karesi tek tek taranarak dijital ortama aktarılır. Bu kareler dijital ortamda düzenlendikten sonra yine müşteri galerisi ve albüm tasarımı için hazır edilir. Albüm tasarımı çift tarafından onaylandıktan sonra baskıya gönderilir. Atölyede albümün 20 iş günü içerisinde baskısı gerçekleşir. Bu kısım bizim elimizde değildir. Atölyenin kendi iş programına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca bir düğün gününde ortalama 600 - 800 planlık video kaydı alınır. Akabinde çekilen tüm planlar tek tek izlenerek önce ortalama 15 dakikalık kaba bir kurguya, daha sonra da ard arda geldiğinde hikayeyi en iyi anlatacak şekilde seçilip, müzikle senkronlanarak 2 - 4 dakikalık ana kurguya indirgenir. Ardından renklendirme süreci başlar. Düğün günü videolarının her bir planı tek tek renklendirilerek son halini alır.